Autor:
Georgieva Hristina

Stipendiaadid hindavad kõrgelt Salzburgi suvekoolis osalemise võimalust

Aasta alguses kuulutasid Tartu Ülikooli õigusteaduskond, Eesti Akadeemiline Õigusteaduse Selts ja Riigikohus välja Salzburgi suvekooli stipendiumikonkursi. 1.–13. juulini toimunud suvekoolis osalenud stipendiaadid hindasid võimalust osaleda suvekoolis kõrgelt.

Sel aastal tähistas Salzburgi Euroopa eraõiguse suvekool oma 25. aastapäeva. Tartu Ülikooli õigusteaduskonna üliõpilased on osalenud Salzburgi Euroopa Eraõiguse suvekoolis alates 2003. aastast ja tänaseks on seda võimalust kasutanud ligi 160 üliõpilast.

Suvekool annab võimaluse õppida tundma õigussüsteeme võrdlevalt, mistõttu on ka enamus loenguid üles ehitatud võrdlevale meetodile. Ülikoolid saavad hindamatu kogemuse, saades ülevaate ligi 35-st erinevast õiguskorrast ja tutvudes tulevaste kolleegidega kogu maailmast. Üliõpilased toovad sealt omandatud teadmised tagasi Eestisse, rikastades õigusharidust ja laiendades oma silmaringi.

2024. aastal valiti TÜ õigusteaduskonna, Riigikohtu ja EAÕS esindajatest koosneva komisjoni poolt Salzburgi Euroopa eraõiguse suvekooli stipendiaatideks Mary-Liis Mustonen, Liis Pormeister, Kristin Kink, Sirje Kollom. 

Suvekool tähendab osaleja jaoks kahe nädala jooksul pingsat õppetööd, vahel ligi 10 tundi päevas. Nende kahe nädala sisse mahuvad loengud, seminarid, ümarlauad ja kohtumised tuntud õiguspraktikutega. 

Seekord esinesid suvekoolis ettekannetega Euroopa Inimõiguste Kohtu uus president Marko Bošnjak, Inglismaa ja Walesi endine ülemkohtunik Lord Thomas ning Euroopa Komisjoni eelarve- ja haldusküsimuste volinik Johannes Hahn. Üliõpilased külastasid Austria Justiitsministeeriumi ja Viini Ülikooli õigusteaduskonda ning Austria Ülemkohut, kus kohtusid Austria Ülemkohtu presidendi prof. dr Georg Kodekiga.

Tartu Ülikooli õigusteaduskond panustas Salzburgi suvekooli loengutega Eesti õigusest, tutvustades Eesti ajalugu ning noori.  “Oli rõõmustav näha, kuidas rohkem kui 35 erineva õigussüsteemi seas tutvustati maailma erinevatest riikidest pärit üliõpilastele meie väikese Eesti Vabariigi õigust. Hiljem teiste üliõpilastega suheldes jätkus sel teemal veel palju kõneainet, mille raames saime täpsemalt arutleda, kuidas Eesti õiguses ikkagi asjad lahendatud on ning kui edasijõudnud on meie süsteemid riigi võrdlemisi lühikese ajaloo kohta,” hindasid stipendiaadid võimalust osaleda suvekoolis kõrgelt.

Siinkohal edastame 2024. aastal Salzburgi suvekoolis osalenud Tartu Ülikooli õigusteaduskonna üliõpilastest stipendiaatide tänusõnad:

Soovime südamest tänada selle aasta stipendiumifondi panustajaid: Advokaadibüroo Cobalt, Tartu Ülikooli Õigusteaduskond, Riigikohus, Eesti Akadeemiline Õigusteaduse Selts, advokaadibürood Rask, TGS, Triniti, Sorainen, Ellex ning Karin Tartu ja Maris Vutt

Ilma toetajateta poleks meie osalemine olnud võimalik! Kahe nädala jooksul saime osaleda loengutes, aruteludel ja töötubades, milles julgustati õpilaste aktiivset osavõttu. Nii ei andnud Salzburgi suvekool ainult võimalust tutvuda erinevate õigussüsteemidega ning sealt pärit tudengitega, vaid arendas ka oskust end õigusteemadel võõrkeeles väljendada. Seal kogetu tekitas sügavama soovi õppida üha enam juurde teiste riikide kohta, õpetas väärtustama meie enda õigussüsteemi võlusid, nägema ka arengukohti ja julgustas veelgi rohkem võtma ette taolisi väljakutseid, et end õigusalal arendada."

Kandideerimine järgmisse Salzburgi suvekooli algab 2024. aasta sügisel.

Õigusteaduskonna pusad

NÜÜD MÜÜGIL! Õigusteaduskonna pusad

Willem C. Wis

Kandideeri Willem C. Vis'i nimelise rahvusvahelise kaubandusõiguse harjutuskohtuvõistluse võistkonda ja esinda Tartu Ülikooli 2025. aastal Viinis

https://www.universiteitleiden.nl/teldersmcc/competition

Kandideeri Teldersi harjutuskohtu võistkonda ja esinda Tartu Ülikooli 2025. aastal Haagis